Nabycie budynku z mieszkaniami to kłopot z odliczeniem VAT
Jeśli nabywca zamierza wykorzystywać nieruchomość do czynności opodatkowanych VAT, to zasadniczo ma prawo do odliczenia podatku naliczonego z tytułu zakupu. Sprawa się komplikuje, gdy w momencie nabycia obiekt jest wykorzystywany w działalności zwolnionej.
Załóżmy, że przedmiotem sprzedaży w 2024 r. jest budynek, stanowiący w większości biura, ale w części mieszkania (wynajmowane). Nabywca (spółka) docelowo zamierza wykorzystywać cały obiekt do działalności opodatkowanej, np. prowadząc w nim hotel albo przeznaczając w całości na swoją siedzibę. W tym celu umowy najmu zostaną z czasem rozwiązane, a mieszkania odpowiednio przebudowane. Co jednak istotne, w momencie sprzedaży i przez pewien czas później najem mieszkań jest kontynuowany – wygaśnięcie umów z mieszkańcami ma nastąpić dopiero w 2025 r.
Zarówno sprzedawca budynku, jak i kupujący są czynnymi podatnikami VAT. Strony umawiają się na skorzystanie z tzw. opcji opodatkowania,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta